در سال ۲۰۱۲ بود

که شرکت نوکیا در خلال معرفی پرچمدار خود لومیا ۹۲۰، برای اولین بار از صفحه نمایشی در تلفن های هوشمندش پرده برداشت که مدعی بود از لحاظ حساسیت به لمس، یک سر و گردن از سایر نمونه های مشابه بالاتر است. این حساسیت بالا امکان آن را فراهم می آورد که بتوان با دست های دستکش پوش نیز به راحتی با این موبایل ها کار کرد.

این روند با معرفی لومیا ۹۳۰ نیز ادامه یافت، و مایکروسافت در برخی تبلیغات خود اعلام داشته بود که این سنت را در تولید پرچمداران جدیدش یعنی لومیا ۹۵۰ و ۹۵۰XL هم حفظ خواهد کرد.

اما با عرضه عمومی این موبایل های جدید، برخی از کاربران متوجه شدند که بر خلاف ادعای مایکروسافت، لومیاهای جدید در کار با دستکش آن طور که باید خوب عمل نمی کنند.

رسانه فرانسوی theWINdose بعد از شنیدن برخی از این شکایات تصمیم گرفت این موضوع را بررسی کند. آنها ابتدا سری به صفحه مشخصات این دو پرچمدار جدید در وبسایت رسمی مایکروسافت زدند تا ببینند خود سازنده نوع صفحه نمایش این دو محصول را چه معرفی کرده است.

نکته جالب اینجاست که همواره در مقابل نوع نمایشگر لومیاهای قدیمی تر، عنوان «فوق حساس به لمس» درج می شد، اما همانطور که در تصویر زیر می بینید، در مورد دو لومیای جدید چنین نیست و تنها به صفحه نمایش با قابلیت چند لمسی اشاره شده است.

پس باید پذیرفت

که ردموندی ها از خیر گنجاندن چنین قابلیتی در پرچمداران تازه خود گذشته اند. برای اطمینان از این مسئله تست ساده ای انجام شد. همانطور که در تصویر متحرک زیر می بینید، با انگشتی که یک تکه پارچه به دور آن پیچیده شده، تلاش می شود از صفحه قفل Galaxy S6 و سپس لومیا ۹۵۰ عبور شود. نتیجه کاملاً مشخص است.

برخی معتقدند که شاید این قابلیت به صورت نرم افزاری در ویندوز ۱۰ غیرفعال شده باشد، تا به حفظ شارژ بیشتر باتری کمک کند. اما بسیاری از صاحبان لومیا ۹۳۰ وجود دارند که تلفن خود را به ویندوز ۱۰ آپدیت کرده اند و همچنان از «لمس فوق حساس» موبایل خود لذت می برند. ضمن این که چنین قابلیتی اصولاً یک تکنولوژی سخت افزاریست که توسط شرکت سیناپتیکس (Synaptics) در لایه حسگر لمسی نمایشگر تلفن های مذکور تعبیه شده است.

خب، اینطور به نظر می رسد که به هر دلیلی، مایکروسافت از خیر استفاده از این قابلیت در پرچمداران خود گذشته است، اما نکته ناراحت کننده تر آن است که بر خلاف سایت رسمی مایکروسافت، صفحه مشخصات لومیاهای جدید در Microsoft’s Store همچنان مدعی است که صفحه نمایشگر این اسمارت فون ها «فوق حساس به لمس» هستند.

آیا می شود تصور کرد که این تناقض صرفاً یک اشتباه ناشی از خطای انسانی در تایپ بوده؟ یا این که واقعاً ردموندی ها قصد داشته اند این فناوری را در موبایل های جدید خود حفظ کنند، اما در آخرین لحظات به مشکلی برخورده اند و به ناچار از خیرش آن گذشته اند؟ یا این که اصلاً چنین امکانی در لومیاهای جدید وجود دارد، اما به هر دلیلی به درستی عمل نمی کند؟

به احتمال فراوان در روزهای آینده حقیقت ماجرا آشکار خواهد شد. پس باید منتظر ماند و دید مایکروسافت چگونه به این مسئله واکنش نشان می دهد.

نمایشگر لمسی فوق حساس لومیا ۹۵۰ چندان هم حساس نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *